petek, 13. junij 2014

IGRA SPOMIN (Melissa & Doug)


»O, to je pa ful dobr, nič ne pade in se ne izgubi« je bil prvi odziv naše skoraj 11 letnice, ko si je v avtu malo bolj podrobno ogledala našo »novo igračo na obisku«, igro Spomin.

Med nami verjetno ni nikogar, ki ne pozna klasične družabne igre Spomin. V moji mladosti sta bili na voljo verjetno dve različici igre (ali pa še kakšna, a veliko izbire zagotovo ni bilo). Seveda je danes drugače, a spremembe niso nujno slabe. Pravzaprav so pogosto zelo dobrodošle.

Otroci (in seveda starši) lahko danes izbiramo med celo kopico različic igre. V bistvu so si zelo podobne, le motivi so raznovrstni. No, seveda tudi računalniške izvedbe imamo,…. 

Malo drugačna pa je igra Spomin proizvajalca Melissa&Doug  http://kakadu.si/6/2512-igra-spomin-000772120906.html
In kot sem že rekla, spremembe so pogosto zelo dobrodošle. 

Pravila igre so enaka kot pri klasični izvedbi igre, odkrivamo ploščice in iščemo pare. In se seveda trudimo, zapomniti si čim več (ne smem izdati, da je mama v naši družini pri tem med slabšimi).

Igra pa je med drugim posebna po svoji obliki, saj je sestavljena iz lesene ploske, v katero vstavljaš grafične predloge, nato pa iščeš pare z odpiranjem okenc. Pri tem pa vsi deli ostanejo na svojem mestu in se ne izgubijo, zato je igra odlična bodisi za na pot, za igro na kavču, pikniku,… ali pa enako kot klasični spomin -za mizo.  Tudi velikost je primerna, ne prevelika, ne premajhna (dimenzije: 20,5 cm x 29 cm x 1,5 cm).
 
 


 
 
Priročnost pa ni edina vrlina potovalnega spomina, z njim ne krepimo le spomina, temveč se tudi učimo.
 
  Naši vtisi ali za vsakogar se nekaj najde….
Igra je namenjena otrokom od 5. leta dalje, a dejansko jo sama vidim tudi kot didaktični pripomoček za malo mlajše. Ampak najprej lepo po vrsti…..
Našo skoraj 11 letnico sem že omenila. Priznati moram, da sem mislila, da bo za to igro že malo prevelika, a ona bi se kar igrala in igrala. Ja, pa tudi našega očija je pritegnila (in ne, ne povem koliko let že šteje J  ).
 
Igrača poleg razvedrila, druženja in  krepitve spomina ponuja tudi odskočno desko, da se z otroki učimo skozi igro, tako starejši kot tudi mlajši, katerim igra še ni »uradno« namenjena.  Igra namreč vsebuje 7 tematsko različnih 2 stranskih grafičnih predlog (vozila, sadje, oblike, števila, barve, domače živali in živali iz živalskega vrta). 

 

 
Z našim sodelovanjem  lahko tako otrok med igro bogati tudi besedni zaklad,  spoznava števila, oblike, barve, spoznava, da nekatere stvari, bitja spadajo v neke skupine (domače živali, živali iz ZOO,..). Seveda prilagojeno otroku in njegovi starosti.

Zdaj boste rekli :»5 letnik pa menda že pozna barve (ne pa še vseh oblik, števil) in mu mama ja ne bo težila, s tem katera je ta in ta barva,…«. A vendarle lahko igro uporabimo tudi drugače. Dolgo vožnjo na morje lahko popestrimo s pomočjo igre Spomin tudi na primer tako, da otrok na plošči odkrije barvo, nato pa tekmujemo, kdo opazi čim več stvari take barve, mimo katerih se peljemo,… ali opazujemo katera vozila iz igre bomo srečali na cesti,...........

 

No, tudi igro z našo skoraj najstnico je mama malo začinila, saj smo možgančke aktivirali tudi tako, da smo odkrite slike poimenovali v angleščini (tudi mami se je kaj naučila J (pa brez skrbi, imamo plonk listek, pod vsako sliko je napisano angleško ime besede).
 



Za male in velike….  
Naša najmlajša je bila seveda tudi »preizkuševalka igrače na obisku«. In čeprav ji do starosti, za katero je igrača namenjena, manjka še enkrat toliko (2,5 let), smo se lahko igrali tudi z njo… seveda na njej prilagojen način.
Ni še razumela koncepta igre, a ji  je bilo vseeno zelo zanimivo in zabavno odpirati okenca in ugotavljati  kdo/ kaj se skriva » v hiški«.
O didaktičnih možnosti za učenje preko igre Spomin pri tej starosti pa niti ne bom izgubljala besed (širjenje besednega zaklada, spoznavanje barv, oblik, vozil, oponašanje oglašanja živali, kaj rad jem, spoznavanje števil, pogovor kaj živali jedo, zapojmo pesmico o….).
Pa tudi, ko se mama ni igrala zraven (in težila s to svojo didaktiko J) se je malčica čisto imenitno zabavala in trenirala finomotoriko prstov z odpiranjem okenc tako, da so bila ravno prav odprta. Igranje prave igre spomina pa bo seveda še malo počakalo. 




 
Končna misel:  Igra Spomin je priročna in zanimiva »lesena tablica«, ki je lahko mnogo več kot le Spomin - če si to le dovolimo.

Igro Spomin (kot tudi mnoge kvalitetne druge igrače) najdete v Trgovini Kakadu: http://kakadu.si/




 

 
 
 
 
 

 
 

četrtek, 5. junij 2014

GREMO V AKCIJO … S SKIROJEM PUKY R1


 Otroci so si med seboj precej različni, različne veščine usvajajo v različnem obdobju. Medtem ko nekateri sovrstniki naše najmlajše že obvladajo razne poganjalce (na dveh kolesih), jih naša še niti ne oz. ji kmalu zmanjka moči.  Načeloma pa se brez težav  vozi s skirojem.

Prvi skiro je dobila 3 mesece preden je dopolnila dve leti, pri čemer to ni bilo na pobudo staršev, temveč vpliv starejšega brata in sestre (ona bi tudi to pelala,….) Na začetku so bili to prvi poskusi učenja učila, sedaj pri dveh letih in pol pa smo se odločili, da je počasi čas za kvalitetnejši skiro, ki bi omogočal prijetnejšo uporabo.

Meni zelo všečen je skiro Skiro Puky R1  http://kakadu.si/skiroji/144-skiro-puky-r1-roza-4015731051623.html, zato sem bila vesela možnosti, da ga preizkusimo,  kar nam je v projektu Blog ambasador omogočila Trgovina Kakadu http://kakadu.si/

Na tržišču je na voljo kar nekaj skirojev, ki so namenjeni že najmlajšim otrokom, brez dvoma pa so med njimi velike razlike.

 Glede na to, da sem pri starejših dveh že spoznavala marsikateri skiro ter da je naša najmlajša že lastnica enega skiroja, sem se odločila preizkusiti skiro Puky tudi skozi oči primerjave z drugimi oz. konkretno v primerjavi z našim »starim » skirojem.  








Najprej o našem preizkusu Puky-ja…

Skiro Puky R1 je brez dvoma  kvaliteten, kompakten skiro, ki je primeren že za dvoletnike visoke od 88 cm dalje (od 2 let).
Prvo kar je naša najmlajša opazila na njem je bila zastavica J.  Očitno ima taka malenkost za otroke posebno vrednost J.
Glede na to, da »osnovno tehniko« vožnje skirojem že pozna, je skiro na igrišču takoj preizkusila.  Vožnja naravnost ji ni delala nikakršnih težav, malo težjih je bilo nekaj  prvih zavojev. Navajena je bila svojega starega skiroja, Puky pa ima drugačno krmilo in je tudi večji, zato ga je morala »pogruntati«. Po tem je vožnja gladko stekla.

Najprej je treba vse skrbno pregledati :-)

 


 
 

Na omenjenem igrišču, kjer smo skiro prvič preizkušali, so bile na delu tal položene, vpete neke vrvice. Ko je naša najmlajša peljala čez to, sem imela že pred očmi, kako se bo vse zapletlo, ona pa bo pristala  na tleh. A se to ni zgodilo, saj ima Puky R1 veliko prednje kolo, tako da skiroja ne zaustavi že vsak delček trave ali kaka manjša ovira. Tudi sicer so me navdušile nedrseče gume na skiroju, saj omogočajo tiho in tekočo vožnjo.

Zelo všeč mi je tudi dovolj velik in dovolj širok del za noge, saj imajo mnogi skiroji, namenjeni za to starost otrok, ta predel precej kratek. Del za noge je tudi povsem nedrseč.

 


Nato pa v akcijo...



 


Sama menim, da gre tudi za dolgo uporaben skiro, saj se lahko že 2-2.5 letnik najprej uči osnov vožnje s skirojem, nato pa z piljenjem te veščine vožnjo hitro usvoji. Skiro Puky R1 pa v bistvu tudi raste z otrokom, saj se krmilo lahko enostavno zviša (ali zniža), kvaliteta izdelave pa nedvomno omogoča dolgo uporabo. Če bi mami dovolila, bi se še starejše dva vozila z njim J




Pa še malo primerjave…..med »našim obstoječim« in »našim bodočim« skirojem

Ne morem reči, da je naše prvo skiro slabo ali zanič, je pa dejstvo, da gre za povsem drugo kvaliteto.

Naše prvo skiro je manjše, krajše, ima bistveno manjša kolesa, ki se pri vožnji malo tresejo, malo ropotajo na določenih površinah, ne omogočajo tako lepe in tekoče vožnje kot pri Puky-ju. Tudi kaka palica na asfaltu itd… ga hitro zaustavijo.  Tudi sama vožnja je počasnejša, kar je bilo sicer dobro, ko se  je naša najmlajša učila vožnje, res pa je da je bila še res majhna. Puky pri naši punci pred drugim letom verjetno še ne bi bil primeren, brez težav pa je pri 2.5 letih, morda bi bil tudi pri 2.  Tudi za trenutne potrebe je star skiro še dovolj hiter, a kmalu ne bo več.

Naš star skiro ima krajši in malenkost ožji del za noge, kar ni dobro, je pa prostostoječ malenkost bolj stabilen in je nekoliko lažji od Puky-ja, brez dvoma pa veliko manj uporaben pri otroku starejšem od 2.5 let. V kvaliteti izdelave in  predvsem kvaliteti vožnje pa se nikakor ne more primerjati s Puky R1.

 
 
 
 
Všeč mi je, da trgovina Kakadu poleg PUky ponuja tudi dodatke za skiroje http://kakadu.si/87-dodatki-za-skiroje , ki so namenjeni varnosti in  v veselje našim  najmlajšim.
 

 
Na žalost ni na voljo originalnega pasu za lažje prenašanje za skiroje (ali pa sem to spregledala), saj sami živimo na predelu, kjer do varnih površin za vožnjo s skirojem nedvomno prečkamo ceste,  zato sem se malo znašla in pas za prenašanje od poganjalčka Puky-ja prilagodila za skiro Puky http://kakadu.si/vsi-/108-pas-za-prenasanje-puky-ja-4015731094132.html

 





 

 




 

Skratka….  preizkus uspešno opravljen, z rezultati  smo zadovoljni J